Yozgat Bozok Üniversitesi

TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER PROGRAMI

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı

Tıbbi ve aromatik bitkilerin kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. Eski çağlarda insanlar bu bitkileri besin kaynağı olarak ve çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanmıştır. Günümüzde de tıbbi ve aromatik bitkiler ilaç, kozmetik, gıda, boya, aromaterapi gibi birçok endüstriyel alanda büyük ölçüde kullanılmaktadır. Bu bitkilerin sistematik olarak tanımlanması, biyolojik ve ekolojik önemlerinin araştırılması, genetik özelliklerinin belirlenmesi, doğal ortamlarından toplanarak kültüre alınması, içerdikleri doğal bileşiklerin tanımlanarak izole edilmesi son derece önemlidir. İçerdikleri doğal bileşikler ilaç ve kozmetik endüstrilerinde ilaç, merhem, losyon ve parfüm gibi çeşitli ürünlerin yapımında kullanılmaktadır. 

Tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesi, toplanması, kültüre alınması, organik tarım ile bu bitkilerin doğal olarak elde edilmesi, bu bitkilerden çeşitli ilaç ve parfümlerin elde edilmesi, gıda ve boya endüstrilerinde kullanılması, hem sağlık açısından hem de ekonomik açıdan çevreye ve insanlara olumlu katkı sağlayacaktır. 

Programın Amacı

Tıbbi ve aromatik özelliklere sahip bitkileri yetiştirebilen, doğada bitkileri tanıyarak toplayabilen ve kültüre alabilen, teknolojik olanakları kullanabilen, modern üretim teknikleri ile bu bitkilerden çeşitli ürünler elde edebilen ve kalite kontrollerini yapabilen, bu ürünlerin paketlenmesi ve pazara hazırlanması hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olan, doğaya ve insan sağlığına saygılı olan, meraklı ve gelişime açık, sorunlara çözüm üretebilen, farklı düşünme yeteneğine sahip tıbbi ve aromatik bitkiler teknikeri yetiştirmektir. 

Mezunların Kazandığı Diploma ve Ünvan

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı’nda teorik ve uygulamalı dersler alarak mezun olan öğrencilere önlisans diploması verilir ve bu diplomaya sahip olanlar tekniker olarak çalışabilirler. 

Mezunların Çalışma Alanları

Programdan Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları

Öğrenciler mezun olduktan sonra dikey geçiş sınavı (DGS) ile üniversitelerin Ziraat Fakülteleri’ndeki ilgili bölümlere geçiş yapabilirler. 

Açıköğretim Olanakları

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim İktisat Fakültesi veya İşletme Fakültesi lisans programlarına sınavsız kayıt yaptırıp dört yıllık fakülte diploması alınabilmektedir.