Yozgat Bozok Üniversitesi

BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI PROGRAMI

Programın amacı

Bu programın amacı, güncel yazılım dillerini kullanarak temel yazılım algoritmalarını oluşturmak , yazılım geliştirmek ve web sayfası,  programlar tasarlamak  konusunda uzmanlaşan programcılar ile işletmelerin bilgisayar sistemlerinin kurulumu ve sürekliliğinin sağlanmasında teknik destek elemanı olarak çalışabilecek teknik elemanlar yetiştirmektir.

 

Mesleğin gerektirdiği özellikler

Bilgisayar Programcısı olmak isteyenlerin; analitik düşünme becerisine sahip, araştırmaya meraklı, sorumluluk sahibi, hayal gücü yüksek, ayrıntılara önem veren, matematik ve fizik alanında başarılı, yabancı dile ilgi duyan, el ve parmak becerisi gelişmiş, mekanik yeteneğe sahip, ekip çalışmasına yatkın kimseler olmaları gerekir.

 

Sektörel Çalışma Alanları

Yazılım uygulaması geliştiren şirketler, Web tasarımı ve servis sağlayıcı şirketleri, bankalar, sigorta şirketleri, hastanelerin ve büyük marketlerin yazılım, donanım, sistem ve uygulama geliştirme departmanları, istihdam alanları arasında öne çıkmaktadır. Yazılım şirketleri haricinde, bilgisayar teknik destek şirketleri, ağ ve sistem destek hizmetleri veren şirketler öğrencilerimiz için önemli iş alanlarıdır. 

Ayrıca öğrenciler öğrencilik hayatları devamınca özellikle Web uygulamaları, sistem ve donanım destek gibi işlerde bazen kendi şirketlerini kurarak bazense kısmi zamanlı olarak çalışmaktadırlar

 

İş imkanları

Günümüzde hemen tüm sektörlerde bilgisayar kullanılmaktadır. Bundan dolayı mezunlarımız tüm sektörlerde geniş iş imkânlarına kavuşabilmektedirler.

Mezunlar günümüzde başta sanayi kuruluşları olmak üzere 

ve hizmet sektöründe yer alan kamu kurum ve kuruluşlarında geniş iş imkanına sahiptirler.

 

Programımızdan Dikey Geçiş Yapabilecek Lisans Programları

 

Açık öğretim olanakları

Mezun olan öğrencilerimiz Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinin İktisat ve İşletme bölümlerine sınavsız olarak devam edebilmektedirler.